Untitled Document
School Photo

Staff


Staff List - 2018/19


Head Teacher  Alan Taylor

Depute Head Teacher Anne Phelps

Depute Head Teacher Kathleen Dewar

Depute Head Teacher Bernadette McFadden

Business Support Mgr Linda MacDonald


Pastoral Care Susan Kearns

Pastoral Care Greg Harvey

Pastoral Care Gemma O’Neill

Pastoral Care David McGrane


Faculty Head - Art & Music Suzanne Gilfillan

Art Ainsley Allan

Art (Acting Faculty Head) Michael Corcoran

Art Fiona McAllister

Music Jennie Gillespie

Music - (PT Learning & Teaching) Gillian Kerr




Acting Faculty Head - English & Modern Languages Jennifer Kelly

English - PT Raising Attainment Elaine Colligan

English Margaret McLaughlan

English Zoe McFadyen

English Sarah Campbell

English Emma Lauder

Modern Languages Norma Daremas

Modern Languages Jacqueline Delaney

Modern Languages Naomi Shearer



Acting Faculty Head - Maths Gordon Campbell

Maths Greg Morris

Maths Liam Canning

Maths Kate Doyle

Maths Aileen McIllaney

Maths & Pupil Support Base Lorna Boyd



Faculty Head Physical Education & Home Economics Sheamy McGeady

Physical Education Brian Miller

Physical Education (PT Health & Wellbeing) Lorna McCartney

Physical Education  Martin McGinty

Physical Education (PT Pastoral Care) Greg Harvey

Home Economics Rachel McLardie

Home Economics Mary Anne Lafaiki


Principal Teacher - Religious Education Chris Murphy

Religious Education Claire Howell



Faculty Head Science Ray McPhee

Science - Physics Catherine MacNeil 

Science - Physics Alistair Andrew

Science - Biology Fiona Kidd

Science - Biology Sarah Dargie

Science - Biology Mark Greenlees

Science - Chemistry Carol Mitchell

Science - Chemistry Frances Donachie

Science Technician Alisdair Shaw



Faculty Head - Social Subjects Natalie Kean

Social Subjects Dominic Sinclair 

Social Subjects (PT Pastoral Care) Gemma O’Neill

Social Subjects John Paul Tonner

Social Subjects  Kirsten Scoular

Social Subjects Jonathon Cook



Faculty Head - Technologies Chris Wilson 

Business Studies Colette McArthur

Business Studies - (PT Employability) Lynne Methven

Computing Science Jennifer Tweed

Computing Science Colin MacKinnon

Technical - (PT Pastoral Care) David McGrane

Technical John Smithson

Technical Natalie Campbell

Technical Technician Gordon McDonald



Principal Teacher - Learning Support Susan Kearns

Classroom Assist –  SEN Leslie Brown

Classroom Assist –  SEN Karen Fleming

Classroom Assist –  SEN Gaynor Kelly 

Classroom Assist –  SEN Catherine McLaughlin

Classroom Assist –  SEN Catherine Melville

Classroom Assistant Karen Gray

Classroom Assistant Margaret Houston

Classroom Assistant Gretta Longwill



Principal Teacher - Columba Base KenCassidy

Columba Base  Caroline Adams

Columba Base Janice Ashton

Columba Base  Lynda Blackburn

Columba Base Irene Ferguson

Columba Base  Craig Hardie

Columba Base Anna Klich

Columba Base  Lorna Lightbody

Columba Base  Melanie MacRae

Columba Base  Josie Maguire

Columba Base  Fiona McColl 

Columba Base  Laura McLauchlan

Columba Base  Cate O’Brien

Columba Base  Debbie Robertson

Columba Base  Alison Stevenson

Columba Base  Meg Wilson



Home Link Worker Gordon Boyd

Home Link Worker Marion McConnell

Inclusion Support Worker Nadia Gilmour

Inclusion Support Officer Megan Wylie

Librarian Wendy Foster

ISO Stephen Greig



Office Manager Jen Bain

Clerical Assistant Debbie Johnstone

Clerical Assistant Anne Devaney

 


 




Calendar

Date   Event  
Mon Oct 22nd   In-Service Day
Thu Nov 1st   S5/6 Parents' Evening
Thu Nov 22nd   S4 Parents' Evening
Fri Nov 30th   Holiday